09 juna 2017, Akademija Pravde u podršci pro-jektu GIZ-a "Pravna i administrativna reforma" realizovala je radionicu "Rodna ravnopravnost u sudskim postupcima".
Cilj ove radionice bio je zajednički razmatranje potreba sudija i tužilaca na državnom nivou za izgradnju kapaciteta u rješavanju pitanja rodne ravnopravnosti.
Tokom ove radionice su analizirani izazovi u primeni zakonodavstva o rodnoj ravnopravnosti, nedostatka sistema, slučajeva diskriminacije i rodne nejednakosti, praksi donošenja odluka u sudovima i tužilaštvima Kosova, kao i druge specifične procedure.
Učesnici su imali priliku da rade u grupama i identifikuju probleme koji su najviše pogođeni ravnopravnošću polova, posebno u slučajevima nasilja u porodici, bračnih sporova, imovine su-pružnika i radnih sporova.
Ishodi grupnog rada na slučajevima nasilja u porodici su pokrenuta pitanja kao što su: ne-dovoljno obrazloženje odluka, mere za uzajamno neslaganje, potrebe hitnog tretiranja, nadzor nad primjenom mjera i implementacija u postupku, odgovarajuća zastupljenost. Institucionalna saradnja. U bračnim sporovima neadekvatna po-drška Centra za Socijalni Rad, ekonomskih uslo-va, deljenja zajedničke imovine, adekvatne procjene doprinosa supružnika, odvojenosti posebne imovine sa zajedničkom imovinom, raspoređivanja celokupne imovine od strane muškaraca i drugih pitanja kao i diskriminaciju polova u radnim sporovima.
Kao rezultat identifikovanih problema, postoji potreba za sudijama i tužiocima za zajedničke okruglim stolovima sa svim akterima uključujući advokate žrtava, sudije, tužioce i policijske istražitelje, profilisanje profesionalaca, dodjel-jivanje sudija za nasilje u porodici, jačanje po-moći Besplatno pravno savjetovanje, formiranje Kontakt grupa, kao i specijalizovana obuka za ocenjivanje vještina u određenim oblastima, kao iu obrazloženju odluka.
U nastavku su se učesnici složili da određena grupa sudija, tužilaca i drugih aktera uključenih u ovaj postupak sarađuje u analizi sudskih od-luka i prema ovoj analizi treba procijeniti šta modul obuke za jednakost treba uključiti u rod.
Učesnici ove radionice bili su sudije, tužioci, istražitelji policije, predstavnici Institucije Om-budsmana i Agencije za Rodnu Ravnopravnost.
09-06-2017