Vesti i događaji - Arhiva

26-06-2019

Pravo na pravično suđenje - članak 6. EKLJP

Dana 26 jun 201 9, godine, Akademija Pravde je u okviru PKO-a, ostvarila obuku na temu "Pravo na pravično suđenje - član 6. Evropske Konvencije".

Svrha ove obuke je bila unapređenje znanja sudija u vezi sa ulogom, zahteve i obaveze u skladu sa članom 6. Evropske Konvencije za Zaštitu Ljudskih Prava i Osnovnih Sloboda (EKZLjPOS)-pravo na pravično suđenje.

U prvom delu ove obuke obrađene su teme: Pojmovi i kategorije koje se sadržane u članu 6. EKLJP-a, postupne odbrane u skladu sa odredbama ovog člana Evropske Konvencije. U drugom delu obuke su tretirana: nezavisnost i nepristranost sudova u kontekstu ovog člana, i standardi odnosno zahtevi sadržani u članu 6. Evropske Konvencije.

U ovoj obuci je naglašeno da EKLJP tumači ovaj član na opširan način uz obrazloženje da tumačenje člana 6 je od suštinskog značaja za funkcionisanje demokratijeNaime, u slučaju Delcourt protiv Belgijesud je izjavio da: u jednom demokratskom društvu unutar smisla Konvencije, pravo na poštenu primenu pravde, zauzima tako važno mesto, da ograničeno tumačenje člana 6 stav 1. ne bi bilo u skladu sa ciljevima i svrsi te odredbe“.

Takođe je zaključeno da zahtevi i zaštitne mere predviđene članom 6. Konvencije, predstavljaju dužnost svakog sudije i tužioca da osiguraju njihovo poštovanje tokom sudskog postupka, i to ne samo tokom ovog parničnog postupka, već i u svim fazama koje su mu prethodile i slede ga. U članu 6 navedeno je pravo svakoga na pošteno suđenje, uključujući njegovo pravo na pristup sudu, na ročište u prisustvu optuženog, pravo na ne samo-inkriminaciju, jednakost u korišćenju sredstva, pravo na prisustvo u sudskom ročištu (raspravi) sa protivnom strankom, i na pravično suđenje. Sva su to načela, prava i dužnosti sudija da obezbede za jednu stranku u jednom sudskom sporu.

Prema tumačenju EKLJP-a, svaki sud mora delovati na takav način da osigurava nepristrasnost u njegovom tumačenju pravde. Ova je točka naglašena jer je nepristrasnost sudija vrlo važna karakteristika pravičnog suđenja koje se osniva kako na nacionalnom takođe i na međunarodnom pravu. Osim nepristrasnosti, važan element koji je usko povezan s njom je nezavisnost sudije u sudskom postupku.

Tokom ove obuke, učesnici su imali priliku da preko datih zadataka razrade sudsku praksu EKLJP-a, razdvojeni po grupama sa središtem na pravično sprovođenje propisnog postupka u skladu s EKLJP-om.

Korisnici su bili: sudije i tužioci svih nivoa u Republici Kosovo i profesionalni saradnici.

Objavi :