News and Activities - Archive

11-11-2019

Alternativno rešavanje sporova - Posredovanje

Dana 11. novembra 2019.godine, Akademija Pravde u saradnji sa Programom USAID-a Komercijalna pravda, organizovala je radionicu – obuku na temu: “Alternativno rešavanje sporova - Posredovanje”.

Glavni cilj ove obuke bio je unapređivanje znanja sudija i tužilaca o alternativnim metodama rešavanja sporova sa fokusom na posredovanje.

U prvom delu obuke razmatrano je: Uloga i odgovornosti sudija i tužilaca u upućivanju predmeta na posredovanje i odgovornost koju medijator ima u odnosu na strane uključene u spor tokom sesije posredovanja. U drugom delu obuke su razmatrana: Sporazumi o posredovanju i njihovo izvršavanje u postupku posredovanja.

Na samom početku istaknuto je da je trenutno u Republici Kosovo na snazi Zakon o Posredovanju proglašen 20.08.2018. Ovim zakonom su regulisani način, funkcionisanje, postupak i organizacija posredovanja, prava, dužnosti i obaveze medijatora radi lakšeg pristupa alternativnom rešavanju sporova i podsticanja njihovog mirnog rešavanja. Takođe ovaj zakon je u skladu s Direktivom 2008/52/ES Evropskog Parlamenta i Saveta od 21. maja 2008.godine,  o određenim aspektima posredovanja u građanskim i komercijalnim stvarima.

U nastavku je naglašeno da je primena alternativnih oblika rešavanja sporova, posebno posredovanja, od posebnog značaja, s obzirom da povećava pravnu sigurnost i omogućava privlačenje stranih investicija koje su neophodne za ekonomski razvoj, jer u savremenom svetu poslovanja, preduzeća i građani su zainteresovani za rešavanje svojih sporova van sudskog postupka.

Razmatranje ove teme bilo je korisno i neophodno, s obzirom da su sudije i tužioci Kosova imali priliku da  unapređuju svoje znanje o novim nacionalnim i međunarodnim pravilima o posredovanju, prednostima posredovanja, pravne posledice posredovanja, i njihovu ulogu u upućivanju predmeta pred centrom za posredovanje, i ulogu medijatora u usklađivanju stavova stranaka u sporu.

Dalje je naglašeno da je Republika Kosovo u svojim naporima da uspostavi moderan pravni sistem, stvorila pravnu osnovu koja omogućava alternativno rešavanje sporova.

Tokom obuke korišćene su metode delimičnog teorijskog objašnjenja, zasnovane na slučajevima sudske prakse praćenim vežbama, interaktivnim diskusijama, materijalom koji su pružili treneri, analizom studije slučaja i međunarodnih standarda i zahteva i zakonskih odredbi na snazi koji regulišu ovu oblast.

Korisnici obuke bili su sudije Osnovnog suda, tužioci osnovnih tužilaštava, stručni saradnici i posrednici.

Share :